Platforma zakupowa

Wyższe przewozy PKP CARGO S.A. w marcu 2022 r.

Marzec stał pod znakiem dużych wzrostów przewozów Grupy PKP CARGO, które przyczyniły się także do wzrostu udziałów Grupy w rynku.

Jak informuje GUS, w marcu br. pociągi Grupy PKP CARGO przetransportowały 8,8 mln ton towarów, a praca przewozowa wyniosła 2,3 mld tkm. Oznacza to, że w porównaniu do lutego br. przewozy PKP CARGO wzrosły o 16,3% w ujęciu masy i o 22,3% pod względem wykonanej pracy przewozowej. Wzrosty były wyższe niż u prywatnych operatorów kolejowych, u których wyniosły odpowiednio 13,1% i 14,9%.

Podobnie rzecz wygląda w porównaniu do danych z marca 2021 roku. Grupa PKP CARGO zanotowało bowiem wzrost masy przetransportowanych towarów o 8,4% r/r, a konkurencja łącznie „tylko” o 3,8% r/r. Praca przewozowa PKP CARGO wzrosła zaś o 14,4% r/r, podczas gdy u konkurencji o 6,8% r/r.

To spowodowało, że udziały rynkowe Grupy PKP CARGO w marcu 2022 r. wyniosły 40,4% według masy towarowej oraz 44,3% w ujęciu pracy przewozowej, co oznacza, że nastąpił ich wzrost zarówno pod względem masy ładunków, jak i pracy przewozowej. W tym pierwszym przypadku wzrost wyniósł 1 p.p. r/r i 0,7 p.p. m/m, natomiast w drugim było to 1,7 p.p. r/r oraz 1,5 p.p. m/m).

Natomiast po pierwszym kwartale 2022 roku udział Grupy PKP CARGO w rynku osiągnął poziom 40,1% według masy towarowej – to wzrost o 1,8 p.p. w ujęciu rok do roku. Pod względem pracy przewozowej udziały te wzrosły rok do roku o 1,4 p.p. – do poziomu 43,3% .

Utrzymująca się cały czas koniunktura na rynku kolejowym wynika ze wzrostów produkcji przemysłowej w Polsce, który wyniósł w marcu 17,3%. Ponadto aż o 27,6 % wzrosła w marcu produkcji budowlano-montażowa. Na sytuację PKP CARGO pozytywnie wpłynęły zwłaszcza większe zamówienia na przewozy węgla kamiennego, koksu, kamienia i wyrobów budowlanych oraz produktów rafinacji ropy naftowej.