Podsumowanie procesu zwolnień grupowych w PKP CARGO
W dniu 31 października 2024 roku PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji zakończyła trwający od połowy 2024 roku proces zwolnień grupowych, w wyniku którego zatrudnienie zmniejszyło się o liczbę 3665 pracowników. Z tej grupy 2515 osobom wypowiedziano umowy o pracę, natomiast z innych przyczyn z firmy odeszło 1150 pracowników. Na dzień 4 listopada 2024 roku PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji zatrudniało 10 046 pracowników.
Przeprowadzony proces zwolnień grupowych był jednym z kluczowych działań restrukturyzacyjnych, które Spółka zrealizowała w tym roku w ramach postępowania sanacyjnego. Wcześniej, w czerwcu 2024 roku, uruchomiono kierowanie pracowników na tzw. nieświadczenie pracy, które niestety potwierdziło zidentyfikowany wcześniej znaczny przerost zatrudnienia w Spółce. Mimo, że ponad 20% załogi PKP CARGO S.A. (prawie 2500 pracowników) w czerwcu/lipcu 2024 roku nie świadczyło aktywnie pracy to nie odnotowano spadku przewożonej masy towarowej, ani też innych poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu organizacji. Wyniki tzw. nieświadczenia pracy potwierdzały zasadność i możliwość przeprowadzenia dalej idących działań w obszarze pracowniczym.
Gdy razem z pozostałymi członkami obecnego Zarządu objęliśmy swoje funkcje w kwietniu 2024 roku w PKP CARGO było zatrudnionych blisko 14 tysięcy pracowników. Szybko postawiliśmy diagnozę, że Spółka jest przeetatyzowana i firma, którą pozostawili nam poprzednicy nie posiada po prostu pracy dla tylu osób. Błędne zarządzanie i bierność poprzednich zarządów w pozyskiwaniu kontraktów m.in. na rok 2024, a także obecna i prognozowana na najbliższe lata sytuacja na rynku przewozów towarowych zmusiły nas do podjęcia tych niezwykle trudnych decyzji i przeprowadzenia zwolnień grupowych. Naszym celem było uratowanie ponad 10 000 potrzebnych miejsc pracy
Zwolnienia grupowe zostały zapoczątkowane złożeniem na początku lipca 2024 roku organizacjom związkowym zawiadomień, które rozpoczęły 20 dniowy proces konsultacji. W zawiadomieniach wskazano maksymalną liczbę 4142 pracowników, którzy zostaną objęci zwolnieniami grupowymi.
Zgodnie jednakże z nieformalnymi uzgodnieniami dokonanymi między Zarządem PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji a większością związków zawodowych działających w Spółce ustalono, że maksymalny limit 4142 osób będzie mógł zostać pomniejszony. Od tej liczby odejmowano bowiem pracowników, którzy w okresie przeprowadzanych zwolnień kończyli pracę z przyczyn innych niż restrukturyzacja firmy. Chodzi o przypadki, gdy rozwiązanie umowy nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, wypowiedzenie umowy o pracę przez samego pracownika czy też podpisanie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę poza procesem zwolnień grupowych. Z tych innych przyczyn doszło do rozwiązania umów o pracę z grupą 1150 pracowników.
Po dokonanym, zgodnie z kryteriami zapisanymi w regulaminie zwolnień grupowych, doborem pracowników do zwolnień, w sierpniu oraz wrześniu 2024 roku wręczono 2515 wypowiedzeń. Wypowiedzenie umów o pracę oznaczało ich rozwiązanie (z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia) co do zasady z dniem 31 października 2024 roku.
W związku z działaniami restrukturyzacyjnymi i uruchomieniem zwolnień grupowych, Spółka przygotowała kompleksowy program wsparcia dla pracowników odchodzących z firmy. Chcieliśmy pomóc pracownikom w odnalezieniu się na rynku pracy i zwiększyć ich szanse na znalezienie nowego zatrudnienia. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Zarząd Spółki podpisał 17 listów intencyjnych dotyczących zatrudnienia pracowników PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Ta inicjatywa jest pierwszym programem o takiej skali w naszym kraju. Porozumienia ze spółkami kolejowymi, transportowymi, ale także spoza branży udostępniły prawie 2500 miejsc pracy dla naszych pracowników. Mamy nadzieję, że duża część naszych byłych pracowników skorzysta z tych unikalnych możliwości
W momencie uruchomienia procesu zwolnień grupowych tzn. 3 lipca 2024 roku PKP CARGO S.A. zatrudniała 13 711 pracowników w ramach 8 wewnętrznych pracodawców (7 Zakładów i Centrala). Liczba ta zmniejszyła się w ciągu czterech miesięcy do 10 046 pracowników. To oznacza, że stan zatrudnienia zmniejszono o 3665 pracowników, z czego umowy o pracę w ramach zwolnień grupowych wypowiedziano grupie 2515 pracowników, a z innych przyczyn rozwiązano umowę o pracę z grupą 1150 pracowników. Stan zatrudnienia uległ zmniejszeniu o 27%. Zmniejszenie zatrudnienia powinno przynieść w najbliższych miesiącach wymierne oszczędności w zakresie kosztów pracowniczych w Spółce. Wielkość tych oszczędności w skali roku zostanie oszacowana w najbliższych tygodniach i przedstawiona w odpowiedni sposób do wiadomości publicznej zgodnie z regulacjami obowiązującymi w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji jako Spółki notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.