Platforma zakupowa

Po raz szósty z rzędu PKP CARGO zwiększa udział w rynku

Po jedenastu miesiącach 2014 roku Grupa PKP CARGO osiągnęła 48,36 proc. udziału w rynku pod względem przewiezionej masy, notując wzrost o blisko 0,2 p.p. w porównaniu do wyniku po dziesięciu miesiącach. To szósty raz z rzędu, kiedy PKP CARGO zwiększa udział w rynku pod względem przewiezionej masy. Przewoźnik zwiększył też udział pod względem pracy przewozowej – do ponad 57 proc. Łączna masa przewiezionych koleją towarów w listopadzie spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 3,13 proc., a praca przewozowa o 3,15 proc.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, w ujęciu rocznym Grupa PKP CARGO utrzymuje udział w rynku pod względem przewiezionej masy na poziomie zbliżonym do 2013 roku – po 11 miesiącach 2014 roku wyniósł on 48,36 proc. (-0,92 p.p. r/r). W tym samym czasie udział największego polskiego przewoźnika pod względem wykonanej pracy przewozowej zmniejszył się o 2,33 p.p., osiągając 57,05 proc. Grupa PKP CARGO systematycznie zwiększa swój udział w rynku i odbudowuje pozycję w kraju. Sześć razy z rzędu, od czerwca do listopada przewoźnik zwiększał swój udział rynkowy pod względem przewożonej masy oraz trzy razy – od września do listopada pod względem pracy przewozowej.

– Od dłuższego czasu z miesiąca na miesiąc PKP CARGO systematycznie odbudowuje swoją pozycję na rynku. Stale rośnie nasz udział zarówno pod względem przewiezionej masy, jak i wykonanej pracy przewozowej. Pracujemy na najwyższych obrotach na pełnym wyzwań rynku i staramy się możliwie najlepiej obsługiwać zlecenia, przy utrudnionych warunkach na polskiej sieci kolejowej. Przypadający na listopad szczyt przewozowy potwierdził wysoki profesjonalizm kadry i potencjał zaplecza taborowego PKP CARGO, co znalazło odzwierciedlenie w bardzo dobrych wynikach przewozowych – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych.

Od kwietnia do listopada 2014 roku rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce mierzony masą systematycznie malał w porównaniu do poprzedniego roku. W podanym okresie średni spadek wyniósł 2,68 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku. Podobny trend występuje od czerwca 2014 roku w odniesieniu do pracy przewozowej. W porównaniu do 2013 roku, w podanym okresie rynek skurczył się o 5,23 proc. Wpływ na spadek przewozów towarów koleją mają m.in. branża górnicza, mierząca się z niższymi cenami węgla kamiennego na światowych rynkach oraz zakrojone na szeroką skalę prace modernizacyjne na liniach kolejowych w kraju.

Po jedenastu miesiącach 2014 roku na kolejnych miejscach pod względem przewiezionej masy znalazły się: DB Schenker Rail Polska (18,44 proc.), Lotos Kolej (4,66 proc., wzrost z 4,06 proc.), PKP LHS (4,64 proc., wzrost z 4,24 proc. przed rokiem) oraz CTL Logistics (3,09 proc.).

Pod względem pracy przewozowej wiceliderem rynku jest spółka Lotos Kolej z udziałem 8,89 proc. (przed rokiem 7,79 proc.), na trzecim miejscu uplasował się PKP LHS (7,01 proc. w porównaniu do 6,53 proc. przed rokiem), na kolejnym DB Schenker Rail Polska z udziałem 5,14 proc. oraz CTL Logistics z udziałem 4,82 proc.

Dla DB Schenker Rail oraz CTL Logistics dane sprzed roku są nieporównywalne ze względu na zmianę metodyki prezentacji wyników przez UTK.

Zgodnie z danymi UTK, na rynku przewozów towarowych w 2014 roku przewozy towarowe realizuje 66 przewoźników.