PKP CARGO podczas debaty przewoźników towarowych organizowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
dr Marcin Wojewódka, p.o. Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji został zaproszony do udziału w debacie przewoźników towarowych, która się odbyła 5 listopada br. pn. „Fundusze Europejskie na rozwój kolejowych przewozów towarowych. Inauguracja naboru projektów intermodalnych w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko”. Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Fundację ProKolej.
Celem warsztatów było omówienie wyzwań jakie stoją przez przewoźnikami towarowymi i użytkownikami infrastruktury terminalowej oraz bocznicowej, identyfikacja barier i wypracowanie narzędzi, które pomogą przezwyciężyć kryzys w segmencie kolejowych przewozów ładunków a także znalezienie rozwiązań tych trudności m.in. poprzez konsultacje merytoryczne.
PKP CARGO jest największym podmiotem na rynku polskim. Również takim, który ma zarówno największe wyzwania czy problemy, ale też szanse i zasoby. Niestety przez ostanie osiem lat zapomniano, że konkurencja szybko się rozwija i równie szybko odpowiada na oczekiwania rynku. Ta skala, którą my mamy i zasoby pozwalają nam w tej chwili przestawić Spółkę w kierunku właśnie transportu intermodalnego. Musimy mieć świadomość, że węgiel za chwilę się skończy. Dlatego idziemy w kierunku rozwoju transportu intermodalnego, bo wiemy, że jeśli my się nie przestawimy w tę stronę, to przy kończącym się węglu, nasze węglarki nie będą miały co robić i nie będziemy tym samym mieć pracy przewozowej. Zatem niezbędne jest, żebyśmy zmienili kierunek
Debatujący poruszyli równie ważny aspekt jakim jest zidentyfikowanie kluczowych instrumentów wsparcia branży oraz obszarów i ładunków, które kolej mogłaby przejąć od transportu drogowego. Istotny wątek to również kwestia marketingu usług przewozowych i budowania relacji z nowymi klientami.
Jesteśmy głęboko przekonani, że za dwa trzy lata jak PKP CARGO się zrestrukturyzuje, zakończy się proces, który konsekwentnie od pół roku przeprowadzamy, to spełni się hasło „MakeCargoGreatAgain”. Nie bez powodu podtrzymujemy hasło, które celowo w nazwie zawiera jedynie człon cargo, a nie PKP CARGO, gdyż wszyscy jesteśmy zainteresowani rozwojem całego rynku cargo. Na takiej właśnie dobrej i zdrowiej konkurencji nam wszystkim zależy, po to żeby ruch przewozów kolejowych był jak najwyższy. Odbędzie się to z korzyścią dla nas wszystkich, a przede wszystkim ekologii
Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że dla rozwoju transportu intermodalnego potrzebne są rozwiązania systemowe państwa, wsparcie nowych technologii. Należy sobie również odpowiedzieć na pytanie, czy państwo rzeczywiście chce przenieść tiry na tory, czy chce dalej finansować nowe autostrady. Jako przykład podawano rozwiązania zastosowane w Szwajcarii, gdzie kolejowy transport kontenerowy jest bardzo dobrze rozwinięty.
W Polsce jako jedną z przeszkód wskazano także wysokie koszty dostępu do infrastruktury kolejowej, które nigdy nie będą konkurencyjne w porównaniu z transportem drogowym, gdzie drogi są w większości bezpłatne. Zaapelowano, żeby kolej była nowoczesna i prostsza.
Poza referatami, wystąpieniami i debatami podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji merytorycznych ze specjalistami z CUPT i MFiPR.