Platforma zakupowa

PKP CARGO podsumowuje rok 2024

Główne osiągnięcia Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji to otwarcie postępowania sanacyjnego, wprowadzenie niezbędnych oszczędności oraz pozyskanie nowych, wielomilionowych kontraktów przewozowych.

Minione dziewięć miesięcy to czas wytężonej pracy. Naszym celem było przywrócenie Spółce stabilnej kondycji finansowej i pozycji, umożliwiającej jej konkurowanie na rynku kolejowych przewozów towarowych. Rok zamykamy kilkoma kamieniami milowymi – rozpoczęciem procesu sanacji i restrukturyzacji, a także zakończeniem i rozliczeniem procesu zwolnień grupowych. Dziś spółka jest już w lepszej kondycji niż w kwietniu br., gdy była na granicy wykolejenia się. Dokładaliśmy w Zarządzie wszelkich starań, by postawić ją na dobre tory i choć wiele już zostało osiągnięte, przed PKP CARGO stoi jeszcze szereg wyzwań.

dr Marcin Wojewódka p.o. Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji

Dziewięć miesięcy temu, 26 kwietnia 2024 roku Monika Starecka, Paweł Miłek oraz dr Marcin Wojewódka zostali oddelegowani z Rady Nadzorczej do pełnienia obowiązków w Zarządzie PKP CARGO. Ich misją było uratowanie Spółki i 10 000 potrzebnych miejsc pracy. Spółka znajdowała się wówczas w bardzo złej kondycji, wręcz na granicy wypłacalności, po latach fatalnego zarządzania i politycznie motywowanych decyzji. Zadłużenie PKP CARGO S.A. przekraczało 5 miliardów złotych.

 Sanacja ratunkiem przed utratą płynności

25 lipca 2024 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy podjął decyzję o otwarciu, na wniosek Zarządu, postępowania sanacyjnego dla Spółki. Postępowanie sanacyjne, przeciwieństwo upadłości, ma charakter uzdrowieniowy. Jego celem jest zagwarantowanie ochrony Spółki w okresie trudnej restrukturyzacji.

Otwarcie postępowania sanacyjnego dało PKP CARGO szansę na przetrwanie. Sanacja umożliwia nam zawieranie porozumień z wierzycielami bez ryzyka nagłego postawienia w stan wymagalności wielomilionowych zobowiązań. To, choć nasza Spółka nie posiada zdolności upadłościowej (jako podmiot utworzony ustawą), mogłyby uniemożliwić dalsze prowadzenie działalności, utratę płynności oraz miejsc pracy przez większość pracowników.

Paweł Miłek p.o. Członek Zarządu ds. Restrukturyzacji

Decyzję o złożeniu wniosku Zarząd podjął, mając na względzie najlepszy interes Spółki, jak też jej pracowników oraz akcjonariuszy. Proces restrukturyzacji pod nadzorem sądu umożliwi kontynuowanie działalności operacyjnej w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów dla wierzycieli, pracowników i akcjonariuszy.

Trudne, ale konieczne zmiany struktury i oszczędności

Zarząd PKP CARGO S.A. wdrożył wiele oszczędności, rezygnując m.in. z szeregu milionowych i niezasadnych umów sponsoringowych, zawartych przez Spółkę w czasach rządów PiS. PKP CARGO S.A. była pierwszą spółką z akcjonariatem państwowym, która jeszcze przed Olimpiadą wycofała się z finansowania PKOL.

PKP CARGO S.A. mierzyło się też z przerostem zatrudnienia, który negatywnie przekładał się na jej konkurencyjność rynkową. W 2023 roku Spółka, co potwierdza m.in. analiza dziennika Rzeczpospolita, miała najgorszy wśród przewoźników kolejowych wskaźnik przychodu na zatrudnionego, wyniósł on 275,5 tys. zł i był niemal dwukrotnie mniejszy niż w DB Cargo Polska (569 tys. zł). Oznacza to, że do wytworzenia przychodu w wysokości miliona złotych PKP CARGO potrzebuje czterech osób, gdy konkurent tylko dwóch.

Zwolnienia grupowe były najtrudniejszym i najbardziej bolesnym, ale niezbędnym elementem procesu ratowania PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Przede wszystkim jednak uratowaliśmy 10 000 miejsc pracy. W rok 2025 Spółka wchodzi z zespołem 10 000 wykwalifikowanych osób, których praca będzie kluczowa dla jej rozwoju. W trudnym procesie zwolnień grupowych za nasz największy sukces uznaję podpisanie w sumie z 18 różnymi podmiotami listów intencyjnych w zakresie zatrudnienia pracowników PKP CARGO. To pierwszy w Polsce projekt tej skali, dający szansę na nową pracę ponad 2000 naszym specjalistom. Mimo iż proces ten jest nadal otwarty już w 2024 roku skorzystało z niego ponad 500 byłych pracowników.

dr Marcin Wojewódka p.o. Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji

Nowe kontrakty to stabilność na najbliższe lata

Oszczędności i zwolnienia grupowe były niezbędne, by ratować PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Do przetrwania i rozwoju Spółki potrzebne były też nowe kontrakty przewozowe. Specyfiką branży kolejowych przewozów towarowych jest zawieranie długoterminowych umów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Bierność poprzednich władz Spółki w zakresie pozyskiwania kontraktów sprawiła, że rok 2024 był pod tym względem trudny. Ponadto, przez minione 8 lat, pod rządami nominatów PiS, PKP CARGO straciło niemal połowę rynku. Obecny Zarząd pozyskał wiele nowych zleceń, zapewniających Spółce i jej pracownikom pracę na najbliższe lata.

Całym Zarządem aktywnie pracowaliśmy nad zdobyciem nowych klientów i nowych umów. Pozyskaliśmy m.in. kontrakty na przewóz węgla z Bogdanki, dla Tauron Ciepło, PGE Energia Cieplna, podpisaliśmy dwie umowy z ArcelorMittal i ArcelorMittal Warszawa. Łączna wartość zleceń z tego tytułu przekracza 300 milionów złotych. Przynoszą one Spółce i jej pracownikom większą pewność i stabilność finansową na nadchodzące lata.

Monika Starecka p.o. Członka Zarządu ds. Finansowych PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji.

Kadencja obecnego Zarządu kończy się z dniem 31 grudnia br. Paweł Miłek z dniem 1 stycznia 2025 roku obejmie stanowisko Członka Zarządu ds. Restrukturyzacji PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji oraz p.o. Prezesa Zarządu do dnia 1 lutego 2025 roku. Marcin Wojewódka i Monika Starecka wrócą do Rady Nadzorczej PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Ostatnim sukcesem odchodzącego Zarządu jest natomiast to, że tuż przed Wigilią, dzięki uzyskaniu pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz wsparciu wielu instytucji i zaangażowaniu pracowników PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, udało się spłacić większość zaległych zobowiązań w stosunku do byłych pracowników Spółki. Dzięki tym wszystkim działaniom Spółka może odważniej wchodzić w 2025 rok.