Platforma zakupowa

PKP CARGO na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Współpraca Polski z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku oraz konkurencyjność kolei wobec transportu drogowego to kluczowe tematy, na które zwracali uwagę przedstawiciele PKP CARGO w trakcie zakończonego w Katowicach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jak podkreślał Maciej Libiszewski, prezes Spółki, Nowy Jedwabny Szlak jest szansą, którą polskie firmy powinny i muszą wykorzystać, a zrównoważony transport to podstawowy warunek rozwoju kolei w Polsce.

– Z naszą infrastrukturą jesteśmy dla Chin bramą do Europy. To strategiczne położenie musi zostać wykorzystane – przekonywał Maciej Libiszewski i dodał, że polskie firmy otrzymują w tym zakresie wsparcie naszego rządu. –  Jak wygląda wspieranie przedsiębiorców w Chinach, Brazylii czy Meksyku?  Tam wszyscy wiedzą, że swoich się wspiera. Chiny oferują pomoc na każdym kroku. Na szczęście obecny polski rząd to doskonale rozumie i na takie wsparcie możemy liczyć – mówił prezes PKP CARGO w trakcie panelu „Gospodarcze potęgi na fali zmian”. Jego zdaniem Nowy Jedwabny Szlak jest projektem, który przyniesie korzyści także na krajowym rynku przewozów cargo. Spółka kierowana przez Macieja Libiszewskiego wpisuje się w ten projekt. PKP CARGO z miesiąca na miesiąc zwiększa swój udział w rynku.  Wyniki za 2016 r., a także komunikaty GUS po poszczególnych miesiącach 2017 r. są najlepszym dowodem na to, że Spółka jest na ścieżce wzrostu. – Aby się dalej rozwijać musimy mieć jednak równe szanse z transportem drogowym. Chcemy płacić za dostęp do infrastruktury kolejowej, ale za dostęp do dróg powinni też płacić nasi konkurenci  – przekonywał prezes Libiszewski podczas panelu „Krajowy rynek przewozów cargo”. Jak zaznaczył kierowana przez niego spółka jest przygotowana do obsługi zwiększonego zapotrzebowania związanego z dużymi projektami infrastrukturalnymi, które mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. PKP CARGO swoje działania planuje jednak w znacznie dłuższej perspektywie – Jestem przekonany, że przyszłość rynku przewozów cargo to przewozy kontenerowe i specjalistyczne. Jako PKP CARGO chcemy wykorzystać najbliższe lata, w których liczymy na wzrost  zapotrzebowania na nasze usługi – zaznaczył.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy i świata. W blisko 100 sesjach wzięło udział kilkuset panelistów, w tym komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.