Parlament Europejski debatował na temat sytuacji sektora kolejowego i PKP CARGO
23 października 2024 roku w Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego na temat „Potrzeby wsparcia podróży pociągiem i sektora kolejowego w Europie”. Debata została wykorzystana przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości Marlenę Maląg do szerzenia nieprawdziwych informacji na temat procesu restrukturyzacji, a w szczególności zwolnień grupowych. Podczas debaty inni eurodeputowani z Polski opowiadali o prawdziwym obrazie zniszczenia jaki pozostawiły zarządy z mianowania PiS, które przez ostatnie lata zdemolowały PKP CARGO.
„Politycy partii Kaczyńskiego wpadli na taki pomysł, aby tutaj odegrać przed nami w Parlamencie pewien spektakl. Ten spektakl polegać miał na tym, żeby opowiadać o kłopotach drugiej co do wielkości firmy przewozów towarowych w Europie – polskiej spółki PKP CARGO. Tylko nie chcieli powiedzieć jednej rzeczy, że to oni do tego doprowadzili.
Pozwólcie, że obalę ten żenujący spektakl i przedstawię tylko trzy fakty, które o tym świadczą. W ciągu ośmiu lat rządów partii Kaczyńskiego wartość spółki PKP CARGO spadła o 90%. Otóż w 2014 roku spółkę wyceniono na prawie 4 miliardy złotych. Po ośmiu latach rządów Kaczyńskiego na niecałe 600 mln, a akcje spadły z 90 zł w 2014 do 12 zł – i to są fakty, z faktami się nie dyskutuje.
My tę spółkę naprawiamy. Tutaj dzisiaj na widowni jest prezes tej spółki, który chce naprawić tę spółkę a winni, którzy doprowadzili do tego zniszczenia polskiej dumy, muszą za to odpowiedzieć.”
Dariusz JOŃSKI
Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)
Inicjatywa Polska
„Słaba koniunktura oraz pogarszające się wyniki finansowe wielu spółek państwowych w branży kolejowych przewozów towarowych wymagają głębokiej analizy, dokapitalizowania jako wsparcia inwestycyjnego. Niestety, przywołana przez pana posła spółka PKP CARGO w restrukturyzacji z Polski idzie na łatwiznę, zwalnia masowo pracowników, a nowy zarząd komentuje to w ten sposób, że uwalnia pracowników na rynek pracy.
Jak informują związki zawodowe, na bruk wyrzucane są kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, a także działacze związkowi. Na to nie może być zgody. Złamane są także zasady dialogu społecznego. Dlatego pokrzepiające jest to, że w części dyskryminowani pracownicy znajdują sprawiedliwość w sądach, w których zapadają korzystne dla nich wyniki i wyroki.
Nie ma i nie może być zgody na takie działanie. Jesteśmy solidarni z branżą kolejowych przewozów towarowych.”
Marlena MALĄG
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
Prawo i Sprawiedliwość
„Muszę przyznać, że jestem zdumiony hipokryzją przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, którzy mównice w Parlamencie Europejskim wykorzystują do szerzenia nieprawdy. Usłyszeliśmy dzisiaj o polskiej spółce kolejowej PKP CARGO, której sytuacja między innymi finansowa zagraża dalszemu jej funkcjonowaniu. Dramatyczne położenie jest następstwem szeregu błędnych decyzji i nieefektywnego zarządzania tą spółką na przestrzeni ostatnich lat.
Czyli tych, gdy niepodzielną władzę zarówno w spółce, jak i w nadzorującym ministerstwie sprawowali ludzie właśnie Prawa i Sprawiedliwości. To oni doprowadzili do braku nowych kontraktów, spadku realnych przychodów, wzrostu kosztów działalności, wzrostu zadłużenia i postępującej utraty płynności finansowej. W sytuacji tak dramatycznej nowe władze spółki dokładają wszelkich starań, aby dać możliwość zatrudnienia zwalnianym pracownikom w innych spółkach.
Aktywnie wspierają wszystkich poszkodowanych pracowników przez poprzednie władze spółki i myślą o ich przyszłości. Dlatego z tej mównicy bardziej oczekiwałbym od reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości przeprosin za zaistniałą sytuację w stosunku do pracowników spółki i wzięcia odpowiedzialności za to, w jakim stanie ją pozostawili”.
Krzysztof HETMAN
Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)
Polskie Stronnictwo Ludowe
„Dzisiaj pani Maląg doniosła na Polskę i doniosła na swój rząd, rząd PiS-u, którego była członkiem, który przez 8 lat doprowadził dobrze prosperującą giełdową spółkę do zapaści finansowej przez ręczne sterowanie, przez złe decyzje biznesowe i przez tragiczne decyzje kadrowe. Dzisiejszy rząd i sprawni menadżerowie próbują tą spółkę przywrócić do funkcjonowania i konkurencyjności.”
Elżbieta Katarzyna ŁUKACIJEWSKA
Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)
Platforma Obywatelska
„Transport kolejowy – niezwykle ważny sektor w każdym kraju. W Polsce decyzją polityczną zniszczony, niemal wykolejony. Decyzją byłego premiera Mateusza Morawieckiego z lipca 2022 roku nakazującą spółce zerwanie kontraktów i priorytetowe wożenie węgla z portów bałtyckich na południe Polski. Spółka straciła wszelkie kontrakty. Kiedyś na 10 wagonów 6 było cargo, dziś tylko trzy.
Kolejna decyzja polityczna to sprzedaż nowoczesnego taboru przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Na co poszły pieniądze? Nie na nowy tabor, ale na kupowanie kolejnych głosów politycznych.
Szanowni Państwo, złe zarządzanie, nepotyzm, kolesiostwo – to spowodowało i to doprowadziło do spadku wartości spółki o 90%. Tak się dzieje, gdy spółkami zarządzają politycy, a nie menadżerowie i pragmatycy. Dziś to odwracamy. Dziś spółką kierują menadżerowie, ratując spółkę i miejsca pracy, i nie zwalniają kobiet w ciąży. To jest kłamstwo.”
Marta WCISŁO
Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)
Platforma Obywatelska