Platforma zakupowa

Oświadczenie PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji w sprawie nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez byłego Dyrektora Wschodniego Zakładu Spółki

Pan Michał Bisek, były Dyrektor Wschodniego Zakładu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, odwołany przez Zarząd 2 sierpnia br., rozpowszechnia w mediach nieprawdziwe informacje, jakoby proces zwolnień grupowych miał negatywnie wpłynąć na możliwość realizacji przez Spółkę zawartych kontraktów.

Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, w uzgodnieniu z Zarządcą (wyznaczonym w związku z postępowaniem sanacyjnym czyli uzdrowieniowym) przeprowadzi proces zwolnień grupowych w taki sposób, by zapewnić realizację wszystkich bieżących i przyszłych zleceń na pracę przewozową. Proces zwolnień poprzedzony zostanie analizą wszystkich stanowisk, uwzględniającą m.in. efektywność i znaczenie dla kluczowych operacji.

Wszystkie działania Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, w uzgodnieniu z Zarządcą, zmierzają do uzdrowienia Spółki i przywrócenia jej konkurencyjności. Nie ma planów likwidacji Spółki czy wyprzedaży jej majątku – wszelkie tego typu spekulacje są niezgodne z prawdą.

Zwolnienia grupowe w Spółce są konieczne. Główna przyczyna dramatycznej kondycji PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji to złe zarządzanie w ostatnich latach, za rządów PiS.

Istotnie zmalał udział w rynku mierzony pracą przewozową (liczba przejechanych km) – z niemal 60% w 2013 roku do mniej niż 30% w I kwartale 2024 roku. Udział w rynku liczony masą towarową spadł z 49% w 2013 roku do 30% w I kwartale 2024 roku.

 

Spółka mierzy się z przerostem zatrudnienia. Według danych dziennika „Rzeczpospolita” PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji ma najgorszy wśród przewoźników kolejowych wskaźnik przychodu na zatrudnionego. W 2023 roku wyniósł on 275,5 tys. zł i był niemal dwukrotnie mniejszy niż w DB Cargo Polska (569 tys. zł). Oznacza to, że do wytworzenia przychodu w wysokość miliona złotych PKP CARGO potrzebuje czterech osób, gdy konkurent tylko dwóch.[1]

PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji ma 3-krotnie niższą wydajność niż konkurenci – np. Grupa PKP CARGO przewiozła w 2023 82,7 mln ton ładunków, zatrudniając w Spółce-matce około 14 tys. pracowników i w całej grupie około 20 tys. Konkurencja w postaci DB Cargo Polska przewiozła 40 proc. tego, co PKP CARGO, a zatrudnia, według danych ze strony internetowej, 2700 osób.[2]

Biuro Promocji i Komunikacji PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji

 

[1] https://logistyka.rp.pl/szynowy/art40789641-kto-zwyciezy-w-pkp-cargo-zwiazkowcy-czy-prezesi?_gl=1*f7jsxp*_gcl_au*MTg1MDI1Njc1MS4xNzIwMDE2NDM4*_ga*MTYyMzM3MDQwNy4xNjc5NTgwMzAy*_ga_Q5M7845HMR*MTcyMDYxODcxNC4xNTcuMS4xNzIwNjIxMDIwLjI4LjAuMA..

[2] https://x.com/WojciechWarski/status/1812152896596717798