Platforma zakupowa

Dialog społeczny w PKP CARGO w świątecznej atmosferze

W dniu 11 grudnia 2024 roku w centrali PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji miało miejsce kolejne spotkanie stron dialogu społecznego w Spółce. Było to ostatnie zaplanowane na ten rok spotkanie kierownictwa Spółki z przedstawicielami związków zawodowych. Obecne były wszystkie ponadzakładowe organizacje związkowe, w tym te zrzeszone w ramach Forum Związków Zawodowych, OPZZ, a także przedstawiciele NSZZ Solidarność.

W spotkaniu wzięli również udział związkowcy, przedstawiciele pracowników, którzy nie pracują już w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Optymizmem co do przyszłości dialogu społecznego w Spółce napawa obecność wszystkich trzech reprezentatywnych central związkowych, w tym NSZZ „Solidarności”, z którą współpraca nie układała się w ostatnich miesiącach najlepiej. Być może powyższe wynika z faktu, że ten związek reprezentowany był tym razem przez przedstawicieli ukierunkowanych na rzeczywisty dialog społeczny, a nie osoby których celem było prawdopodobnie skonfliktowanie się z pracodawcą. Pojawia się zatem nadzieja na konstruktywny dialog społeczny, niezbędny w przyszłości, w trudnej sytuacji PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Wszyscy obecni na sali zdawali sobie sprawę ze skali wyzwań jakie czekają Spółkę w nadchodzącym 2025 roku.

Główne tematy spotkania

11 grudnia 2024 roku rozmowy dotyczyły m.in.: wypłat współfinansowanych ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) świadczeń dla zwolnionych pracowników, ulg przejazdowych dla pracowników na 2025 rok, prowadzonych postępowań sądowych, kwestii możliwego odstąpienia od tzw. Porozumienia Walentynkowego, ale też spraw  dotyczących Spółki zależnej PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. Poza wyjaśnieniami związanymi z sytuacją oraz kłopotami finansowymi tej Spółki, pojawiły się takie informacje korzystne dla pracowników.

Sytuacja PKP CARGOTABOR

Obecny w części spotkania Prezes PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. Pan Marcin Butryn przypomniał, że Spółka w ostatnim czasie wycofała się z obecności w czterech lokalizacjach w Szczecinie, Olsztynie, Jaworzynie Śląskiej oraz w Gdyni. Natomiast pozostałe kilkanaście lokalizacji będzie funkcjonowało. Nie są też planowane kolejne zwolnienia. Poinformował, że w dniu 10 grudnia 2024 roku podpisano list intencyjny o współpracy ze Spółką PKP LHS Sp. z o.o., celem dokonania przeglądu możliwych opcji współpracy z tym podmiotem, w ramach Grupy PKP.

W czasie spotkania p.o. Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji dr Marcin Wojewódka wskazał, że będą podejmowane kolejne działania, które doprowadzą do zażegnania obecnego kryzysu w PKP CARGOTABOR Sp. z o.o., a podpisany list intencyjny jest tylko pierwszym etapem w tym zakresie.

Poinformował też uczestników spotkania o trwającym konkursie na członków Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, w tym członka ds. operacyjnych, którego jednym z pierwszych zadań będą kwestie związane z poprawą obszaru prac remontowych oraz taborowych w całej Grupie PKP CARGO.

Pierwsze wypłaty odroczonych należności pracowniczych dzięki środkom z FGŚP

P.o. prezesa PKP CARGO S.A. przekazał ponadto, że Spółka otrzymała pierwsze środki z FGŚP i będzie otrzymywać kolejne. Pieniądze te są wypłacane osobom, które odeszły w ramach zwolnień grupowych sukcesywnie, ale zgodnie z prawem mogą dotyczyć jedynie odpraw, ekwiwalentów i odszkodowań.

Jeśli tempo wpływu środków zostanie utrzymane, to większość zwolnionych pracowników do końca roku powinna otrzymać zaległe świadczenia wynikające ze zwolnień grupowych. Konkretne kwoty wypłat i liczba osób, które je otrzymały zostaną przekazane na kolejnym styczniowym spotkaniu ze związkami zawodowymi.

Natomiast odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe będą wypłacane w następnej kolejności. Jak wyjaśniał dr Wojewódka, sytuacja finansowa nadal pozostaje trudna, a tego rodzaju środki muszą pochodzić wyłącznie z zasobów własnych Spółki.

Na przyszłość pozostaje też kwestia odsetek od zobowiązań należnych odchodzącym pracownikom, do których są oni w pełni uprawieni.

Ulgi przejazdowe dla pracowników

Dr Wojewódka poinformował również o uprawnieniach przejazdowych dla pracowników i emerytów PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Podpisywana została z PKP Intercity S.A. umowa o ich przedłużeniu na rok 2025, a w najbliższym czasie zostaną zebrane odpowiednie deklaracje od pracowników PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji.

Podczas spotkania padło m.in. pytanie o dalsze losy prowadzenia przez władze Spółki ze związkami zawodowymi dialogu społecznego.

W opinii p.o. prezesa Marcina Wojewódki zasadnym jest, aby istniała odpowiednia regulacja na poziomie ponadzakładowym, a ewentualne rozmowy na ten temat prawdopodobnie zostaną podjęte na początku przyszłego roku.

Strony dialogu społecznego w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji złożyły sobie nawzajem życzenia okolicznościowe oraz noworoczne, życząc lepszego nowego 2025 roku dla Spółki i jej pracowników. Kolejne spotkanie zostało zgodnie zaplanowane na dzień 22 stycznia 2025 roku.