Platforma zakupowa

Decyzja Prezesa UTK odnośnie rozwiązania umowy pomiędzy PKP PLK a PKP CARGO

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego odmówił zgody na rozwiązanie umowy pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji o wykorzystanie zdolności przepustowej w rozkładzie jazdy pociągów 2023/2024. Oznacza to, że pociągi przewoźnika mogą nadal korzystać z sieci PKP PLK.

Prezes UTK podejmując swoją decyzję kierował się przede wszystkim rolą i pozycją PKP CARGO na rynku przewozów. Według danych UTK, udział Spółki w rynku „wg masy przewiezionych towarów za okres styczeń–czerwiec 2024 r. wyniósł 27,53% – co było największym udziałem spośród wszystkich przewoźników towarowych. Podobnie kształtował się udział w rynku PKP CARGO według pracy przewozowej przewiezionych towarów”.

„Powyższe dane wskazują na wiodącą rolę i ogromne znaczenie PKP CARGO na rynku przewozów towarowych. Należy stwierdzić, że na rynku polskim, w zakresie przewozu rzeczy, panuje duża konkurencja (…), jednakże przewoźnicy kolejowi działający na rynku nie dysponują, w ocenie Prezesa UTK, odpowiednim potencjałem eksploatacyjnym mogącym przejąć dotychczasowy udział PKP CARGO w rynku przewozów kolejowych rzeczy, co powoduje, że zachodzi uzasadniona obawa powstania luki w tym segmencie rynku” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

UTK w swoim wyjaśnieniu zwraca także uwagę na znaczącą rolę jaką PKP CARGO dla gospodarki Polski. „Co ważne, ewentualne rozwiązanie umowy miałoby bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i interes Polski. Brak na rynku przewozów kolejowych PKP CARGO (do czego może doprowadzić rozwiązanie Umowy), może spowodować istotne zachwianie kluczowych elementów systemu infrastruktury krytycznej” – podkreśla Urząd.

W decyzji zwrócono także uwagę na otwarte postępowanie sanacyjne w PKP CARGO, które ma „uzdrowić” Spółkę i pomóc jej odbudować pozycję na rynku. Rozwiązanie umowy z PKP PLK uniemożliwiłoby PKP CARGO kontunuowanie działalności przewozowej, a  tym samym działania naprawcze wynikające z sanacji byłby niemożliwe.

Podkreślono także, że uniemożliwienie wykonywania przewozów towarowych na sieci PKP PLK byłoby istotnym naruszeniem interesu publicznego.

W przypadku braku świadczenia przez PKP CARGO usług przewozowych mogłoby dojść do zakłócenia dostaw w następujących segmentach rynku:

  • energetycznym (zabezpieczenie energetyczne kraju),
  • inwestycji infrastrukturalnych (budowa dróg, modernizacja linii kolejowych),
  • przewozu paliw na Ukrainę i zboża z Ukrainy,
  • obsługi specyficznych zadań na granicy wschodniej „słupek ” (podstawianie wagonów na terminale w grupach, przewozy gazów),
  • przewozu grup wagonowych oraz obsługa przewozów antenowych,
  • przewozu w wagonach specjalistycznych (nawozy, płyty drewnopodobne, celuloza, wyroby metalowe),
  • przewozów wojskowych,
  • przewozów towarów niebezpiecznych,
  • przewozów towarów objętych procedurami celnymi.