Platforma zakupowa

PKP CARGO zrealizuje przewozy czołgów Leopard dla Wojska Polskiego

PKP CARGO przewiezie dla Wojska Polskiego 119 czołgów typu Leopard 2A4 oraz Leopard 2A5. To kolejna – po m.in. transporcie Pendolino dla PKP Intercity czy tzw. długiej szyny dla Grupy ArcelorMittal przesyłka nadzwyczajna realizowana przez PKP CARGO. Pierwsza partia – około 50 czołgów – w kilku transportach zostanie dostarczona do polskiej armii jeszcze w tym roku.

Czołgi i osprzęt techniczny zostaną przetransportowane z Niemiec do Żagania na zachodzie Polski. Przewozy będą się odbywać w partiach po kilkanaście czołgów wraz ze sprzętem wsparcia i zabezpieczenia. Pierwsze czołgi przyjadą z Niemiec do Polski już 16 maja. Kompleksowy transport – zarówno na terenie Niemiec jak i Polski – PKP CARGO zrealizuje na wniosek Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk.

– PKP CARGO to nasz sprawdzony partner, który wielokrotnie wspomagał nas i realizował dla nas przewozy zarówno sprzętu jak i ludzi. Transport czołgów Leopard 2A4 i 2A5 to kolejny dowód na to, że możemy na siebie liczyć, nawet w tak skomplikowanych przedsięwzięciach jak to, które jest właśnie realizowane – powiedział podpułkownik Edward Kosałka, szef wydziału logistyki 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Przewóz nowoczesnych czołgów jest skomplikowaną operacją logistyczną i jest traktowany na zasadach przewozu specjalnego. Taka przesyłka wymaga uzyskania m.in. zgód zarządców infrastruktury na prowadzenie pociągu z przesyłką nadzwyczajną, wykorzystania pilota wspomagającego wjazd na bocznicę oraz użycia lokomotyw trakcji spalinowej. Masa pociągu nie powinna przekroczyć każdorazowo 1500-1600 ton brutto, a załadunek powinien nastąpić w ciągu 12 godzin.

– Cieszę się, że PKP CARGO może być partnerem biznesowym godnym zaufania dla realizacji tak wyjątkowej przesyłki jak transport czołgów dla Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk. Potwierdzamy tym nie tylko wyjątkowo silną pozycję naszej spółki, ale też gwarantujemy, że jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie na dowolne przesyłki nadzwyczajne, czyli takie, których przewóz może powodować trudności ze względu m.in. na kształt, rozmiar, masę ładunku czy jego wyjątkową specyfikację, wymagającą konieczności stosowania specjalnej technologii i organizacji przewozu – powiedział Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP CARGO.

Transport czołgów realizowany będzie przez PKP CARGO w 14 wagonach typu Slmmps oraz z użyciem jednego wagonu pasażerskiego wynajętego od PKP Intercity.

fot. Jarosław Szary