Zabytkowy parowóz PKP CARGO na Dożynkach Prezydenckich
W najbliższy weekend, w dniach 20-21 września, odbędą się w Spale tradycyjne Dożynki Prezydenckie. Święto plonów, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1927 roku, organizowane jest pod patronatem Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Jedną z głównych atrakcji tegorocznej uroczystości stanowić będzie możliwość przejazdu specjalnymi wagonami retro prowadzonymi przez zabytkowy parowóz PKP CARGO, który specjalnie na tę okazję przyjedzie do Spały ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. PKP CARGO jest współorganizatorem tegorocznych Dożynek Prezydenckich.
Jak co roku podczas Dożynek Prezydenckich, oprócz oficjalnych i tradycyjnych uroczystości, takich jak: przejście korowodu dożynkowego czy występy zespołów ludowych, na wszystkich odwiedzających będą czekały liczne atrakcje dodatkowe. Jedną z nich będzie darmowy przejazd wagonami retro, które poprowadzi zabytkowy parowóz Ty42-107 stacjonujący na co dzień w należącym do PKP CARGO Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Maszyna została skonstruowana w 1946 roku w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Wagony, którymi pojadą pasażerowie, zbudowano na przełomie lat 20. i 30. XX wieku i uruchamiane są tylko na specjalne okazje.
Podczas tegorocznych obchodów święta plonów bezpłatny pociąg PKP CARGO będzie kursować regularnie na trasie Spała – Tomaszów Mazowiecki – Spała, co nie tylko ułatwi dotarcie i powrót z Dożynek mieszkańcom Tomaszowa i okolic, ale pozwoli również zobaczyć z bliska, jak kiedyś wyglądały podróże pociągami.
– Już po raz kolejny udostępniamy specjalnie na tę okazję zabytkowy parowóz z historycznymi wagonami. Cieszę się, że udział PKP CARGO w Dożynkach Prezydenckich w Spale stał się tradycją, odskocznią od codziennej pracy i odzwierciedleniem naszej troski o dziedzictwo kolejowe. Jest nam także niezmiernie miło po raz kolejny współpracować z Kancelarią Prezydenta RP i współtworzyć to wspaniałe wydarzenie – mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP CARGO.
Dożynki Prezydenckie mają wieloletnią tradycję. Zostały zapoczątkowane jeszcze w okresie międzywojennym. Wydarzenie to jest okazją przede wszystkim do świętowania ukończenia żniw.
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, z którego przyjadą do Spały zabytkowe wagony oraz parowóz, powstał w miejsce parowozowni założonej pod koniec XIX wieku. W latach świetności w parowozowni stacjonowało nawet 80 maszyn. Dziś w Chabówce mieści się skansen historii kolejnictwa, który jest nie tylko największą tego typu ekspozycją w Polsce, ale także najchętniej odwiedzaną. Skansen znajduje się obecnie w strukturach PKP CARGO.
Dbałość o historię to jeden z elementów polityki społecznie odpowiedzialnego biznesu, którą realizuje PKP CARGO m.in. poprzez angażowanie się w wydarzenia przybliżające społeczeństwu polskie dziedzictwo kolejowe.