Platforma zakupowa

Dane UTK potwierdzają wyraźny wzrost udziału PKP CARGO w rynku w lutym

Po dwóch miesiącach 2015 roku PKP CARGO osiągnęło 47,11% udziału w rynku pod względem przewiezionej masy, notując wzrost o blisko 1,5 p.p. w porównaniu do wyniku w styczniu. Pod względem pracy przewozowej udział przewoźnika wyniósł 54,83%, rosnąc w omawianym okresie o 1,93 p.p. Łączna masa przewiezionych koleją towarów w lutym spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 1,46 mln ton, natomiast praca przewozowa wzrosła o 2,10%

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, w ujęciu rocznym PKP CARGO zwiększyło udział w rynku pod względem przewiezionej masy o 0,21 p.p. w porównaniu do ubiegłego roku. W tym samym czasie udział największego polskiego przewoźnika pod względem wykonanej pracy przewozowej zmniejszył się o 2,73 p.p., osiągając 54,83%. PKP CARGO systematycznie zwiększa swój udział w rynku i odbudowuje pozycję w kraju.

– Nasza strategia działania przynosi efekty. Widoczny wzrost udziału na pełnym wyzwań rynku potwierdza, że PKP CARGO dysponuje unikalnym know-how i zasobami taborowymi dostosowanymi do potrzeb i wymagań naszych klientów – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych. – W lutym odżył transport węgla, ruszyły też przewozy kruszyw. Szczególnie cieszą nas dane o dynamice wzrostu przewozów intermodalnych, świadczące o dobrym przyjęciu przez klientów nowych rozwiązań, takich jak pociąg operatorski. Pracujemy nad nowymi produktami, które pozwolą Grupie PKP CARGO systematycznie umacniać pozycję w tym najbardziej perspektywicznym segmencie rynku – dodaje Jacek Neska.

Na przewozy PKP CARGO wciąż negatywnie oddziałuje sytuacja na Ukrainie. Widać to w wynikach przewozowych transportowanych stamtąd wcześniej metali. Widocznej poprawie w lutym uległa natomiast sytuacja na rynku transportu węgla, w szczególności w relacjach portowych. Ponadto od lutego PKP CARGO samodzielnie realizuje m.in. przewozy polskiego węgla do Niemiec. Istotnym czynnikiem poprawy wyników jest także rozpoczęcie sezonu zwiększonych przewozów kruszyw.

Podtrzymana została pozytywna tendencja w przewozach kontenerów – podobnie jak w styczniu, w lutym PKP CARGO zwiększyło przewozy intermodalne w ujęciu rocznym o 8 proc. To efekt nowych umów i wprowadzonych produktów. Przykładowo, od kilku miesięcy działa uruchomiony przez PKP CARGO pociąg operatorski (regularne połączenie), kursujący między terminalem w Poznaniu Franowie a portem w Gdańsku. Obecnie w tygodniu kursuje pięć takich pociągów.

Po dwóch miesiącach 2015 roku na kolejnych miejscach pod względem przewiezionej masy znalazły się: DB Schenker Rail Polska (17,80%, spadek z 20,22% przed rokiem), Lotos Kolej (5,64%, wzrost z 3,99%), PKP LHS (5,17%, wzrost z 4,53% przed rokiem) oraz CTL Logistics (3,26%, wzrost z 3,11%).

Pod względem pracy przewozowej wiceliderem rynku jest spółka Lotos Kolej z udziałem 10,05% (przed rokiem 7,96%), na trzecim miejscu uplasował się PKP LHS (8,04% w porównaniu do 6,82% przed rokiem), na kolejnym DB Schenker Rail Polska z udziałem 5,81% (6,35% przed rokiem) oraz CTL Logistics z udziałem 4,69% (5,31% przed rokiem).

Zgodnie z danymi UTK, na rynku przewozów towarowych w 2015 roku przewozy towarowe realizuje 59 przewoźników.