Przejazdy PLK z żółtymi naklejkami dla bezpieczeństwa
14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych ma już indywidualny numer oraz telefony alarmowe umieszczone na żółtych naklejkach. W przypadku awarii auta na przejeździe, zgłoszenie na nr 112 pozwoli precyzyjnie określić miejsce zdarzenia, a kolejarze szybko wstrzymają ruch pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą oznaczanie przejazdów kolejowo-drogowych naklejkami z indywidualnymi numerami identyfikacyjnymi w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko”. Partnerem kampanii jest PKP CARGO S.A.
Odblaskowe naklejki znajdują się na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja – jeśli jest to przejście dla pieszych (kat. E), przejazd zabezpieczony znakami (kat. D) lub znakami i sygnalizacją świetlną (kat. C) – wielkość naklejki 40 cm x 11 cm. Na przejazdach z rogatkami (kat. B i kat. A) naklejki są na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki) – wielkość naklejki 5 cm x 20 cm.
Na żółtej naklejce znajdują się trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”.
Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego przypisany jest do konkretnego przejazdu (to nr linii kolejowej i jej kilometr). Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów i zminimalizowana możliwość zdarzenia.
Numer alarmowy 112 służy do zgłaszania wypadków lub awarii samochodu na przejeździe.
Numery podane „w razie awarii”to numery do informowania dyspozytora kolei na terenie konkretnego zakładu linii kolejowych o usterce urządzeń, uszkodzeniu oznakowania na przejeździe kolejowo-drogowym, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.
PKP PLK od 26 kwietnia do 31 maja oznakowały blisko 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Na każdym są minimum dwie żółte naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i telefonami alarmowymi. Specjalne łącze, między operatorami numeru 112 a służbami PKP PLK odpowiedzialnymi za ruch pociągów zapewni szybkie reakcje na zagrożenia – wstrzymanie ruchu pociągów.
Więcej informacji na: http://www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/
Videoinfografika: https://www.youtube.com/watch?v=NuYYRGyCK6I