Platforma zakupowa

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień w kierunku polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, rozpoczynając II wojnę światową, największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Niemiecka inwazja na Polskę dała początek wojnie, która rozniosła się na cały świat i zakończyła dopiero po sześciu latach.

Jednym ze strategicznych miejsc polskiego oporu w trakcie kampanii wrześniowej był most na Wiśle w Tczewie. Biegło tamtędy połączenie kolejowe między Rzeszą a Prusami Wschodnimi. Niemcy chcieli szybko zdobyć most, co pozwoliłoby im na odcięcie polskich sił na Pomorzu. W realizacji tych planów przeszkodzili im bohaterscy polscy kolejarze i celnicy.

W nocy z 31 sierpnia na 1 września Niemcy skierowali z Malborka do Tczewa oddział szturmowy ukryty w pociągu towarowym, za którym jechał pociąg pancerny, ale polscy celnicy i kolejarze zorientowali się, jakie są plany hitlerowskich żołnierzy i w Szymankowie skierowali skład na ślepy tor. To odebrało Niemcom szansę zajęcia z zaskoczenia stacji i mostu w Tczewie, a polskim saperom dało możliwość wysadzenia przeprawy. W odwecie Niemcy zamordowali kolejarzy, celników i ich członków ich rodzin – łącznie ok. 40 osób.

Jak co roku kolejarze, również pracownicy PKP CARGO, i celnicy z całej Polski oddadzą hołd bohaterom tamtych wydarzeń.

Pierwsza część uroczystości w 84. Rocznice wybuchu II wojny światowej rozpocznie się o godz. 8.30 w Kałdowie koło Malborka przy pomniku poświęconym celnikom polskim, gdzie zostanie przedstawiony rys historyczny pt. „Kałdowo 1 września 1939 r.”, zaplanowano  ponadto wystąpienia okolicznościowe, modlitwę za poległych celników, apel pamięci i salwę honorową.

Druga część obchodów odbędzie się w Szymankowie. O godz. 10.30 w kościele św. Floriana zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczył będzie ks. bp Jacek Jezierski, ordynariusz elbląski. Potem uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik zamordowanych kolejarzy i celników, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego odbędzie się apel poległych i zostanie oddana salwa honorowa. W Kałdowie i Szymankowie zostaną także zapalone znicze jako symboliczne „Światła pokoju”.