Obchody 85. rocznicy wybuchu II WŚ w Szymankowie
W niedzielę 1 września br. w Malborku, Szymankowie i Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pod pomnik będący symbolem bohaterstwa polskich kolejarzy i celników przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i reprezentanci sektora kolejowego. W asyście kilkudziesięciu pocztów sztandarowych – w tym pocztu sztandarowego PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji – złożono wieńce pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z Szymankowa. Hołd bohaterom oddały także pociągi przejeżdżające przez Szymankowo, których długie sygnały dźwiękowe stanowiły tło dla przemówień i dźwięków orkiestry.
Jednymi z pierwszych, którzy 1 września 1939 roku przeciwstawili się agresji ze strony III Rzeszy byli polscy kolejarze i celnicy z Szymankowa. To w tej małej wsi – co ważne, ze stacją kolejową – między Tczewem a Malborkiem, kolejarze wczesnym rankiem – chcąc uzyskać więcej czasu na obronę tczewskich mostów – przekierowali na boczny tor pociąg z niemieckimi żołnierzami. W walce o wolność i suwerenność złożyli ojczyźnie największą ofiarę. W odwecie Niemcy rozstrzelali w Szymankowie około 40 kolejarzy oraz celników wraz z członkami ich rodzin.
Wystąpienia gości przybyłych na obchody rocznicowe koncentrowały się na okrucieństwie wojny i wartości pokoju, zwłaszcza we współczesnym świecie. Wybrzmiewały słowa o trwającej już tak długo wojnie w Ukrainie. Świadomość, że konflikt zbrojny jest tuż obok, za wschodnią granicą Polski nadawała uroczystościom jeszcze głębszego niż w czasach pokoju znaczenia.
Jak co roku, wśród przybyłych na uroczystość nie zabrakło najmłodszych mieszkańców Szymankowa oraz młodzieży – m.in. Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa. Obecny był także 8-letni chłopiec, który był przedstawicielem piątego pokolenia jednego z bohaterów poległych 85. lat temu w Szymankowie.
Co roku przy okazji artykułu odnoszącego się do uroczystości w Szymankowie przypominamy zaangażowanie środowiska kolejowego w obronę polskich granic jeszcze przed 1 września 1939 roku. Już na początku roku 1939 roku kolejarze przygotowywali się do walki z wrogiem, m.in. poprzez zbieranie środków finansowych na Pożyczkę Lotniczą i Fundusz Obrony Narodowej. Zdarzenia w Szymankowie potwierdziły, że deklaracje do walki z najeźdźcą znalazły odzwierciedlenie w bohaterskich postawach kolejarzy w trakcie II WŚ.