PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji uruchamia proces zwolnień grupowych
Jest to następstwo decyzji Zarządu Spółki, który 24 lipca 2024 roku poinformował
o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych przez Zakłady i Centralę PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Po przeprowadzonych konsultacjach z Zakładowymi Organizacjami Związkowymi, które zakończyły się brakiem zawarcia porozumienia, został ustanowiony Regulamin Zwolnień Grupowych w Centrali i w Zakładach Spółki, wydany przez Zarządcę w dniu 14 sierpnia 2024 r.
Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30% zatrudnionych w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, tzn. maksymalnie 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych. Pracownikom, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługiwać będzie odprawa pieniężna uzależniona od okresu zatrudnienia.
Proces zwolnień grupowych został poprzedzony analizą wszystkich stanowisk, uwzględniającą kryteria zarówno ekonomiczne, jak i m.in. efektywność pracy, znaczenie dla kluczowych operacji oraz potencjał do adaptacji w nowych strukturach organizacyjnych.
Szczegółowe kryteria doboru pracowników do zwolnień oraz harmonogram procesu zostały zamieszczone w Regulaminie, który został opublikowany w Intranecie (Centrala) lub w Zakładach Spółki, zgodnie z przyjętym zwyczajem informowania pracowników w danych Zakładzie.
Zwolnienia grupowe, które jesteśmy zmuszeni przeprowadzić wynikają z sytuacji do jakiej doprowadzono PKP CARGO w ostatnich latach. Fatalne zarządzanie i złe decyzje biznesowe spowodowały utratę rynku, kontraktów i konkurencyjności. Działania restrukturyzacyjne, w tym postępowanie sanacyjne, mają zapewnić Spółce stabilność finansową i ją uzdrowić. Obecny zarząd skupia się także na odzyskaniu rynku i zwiększeniu masy przewożonych towarów. W ostatnim czasie pozyskaliśmy nowe zlecenia m.in. na przewóz 9 mln ton węgla z Bogdanki oraz zawarliśmy dwie umowy na przewóz 6 mln ton towarów dla ArcelorMittal. W tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji organizujemy realne wsparcie dla pracowników objętych zwolnieniami. Realizujemy szkolenia i pomagamy przygotować się do poszukiwania pracy, wspieramy w poszerzeniu swoich umiejętności oraz zawieramy kolejne listy intencyjne ze spółkami z branży transportowej i kolejowej, które ułatwią znalezienie nowego pracodawcy. Obecnie na podstawie tych listów jest dostępnych już ponad 1900 miejsc pracy dla naszych pracowników. Podejmujemy kolejne aktywności w tym obszarze
Pracownicy objęci procesem zwolnień grupowych będą mogli skorzystać z pomocy szkoleniowej i doradczej. Spółka prowadzić będzie szkolenia rozwijające umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane w przy poszukiwaniu nowej pracy. Szkolenia obejmą m.in. pomoc w pisaniu CV, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych czy kursy obsługi MS Office. PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji realizować będzie, we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy, działania typu outplacement wspierające zmianę zawodową.
Listy intencyjne pomogą pracownikom znaleźć pracę
Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji prowadzi aktywne działania, które mają na celu zapewnienie zatrudnienia pracownikom Spółki w innych firmach z branży kolejowej i transportowej. W ciągu ostatnich tygodni PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji podpisała listy intencyjne z POLREGIO S.A. na zatrudnienie do 300 osób, z PKP INERCITY S.A. na zatrudnienie do 400 osób, z PKP INTERCITY REMTRAK Sp. z o.o. na zatrudnienie do 300 osób oraz z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na zatrudnienie do 250 osób i WARS S.A. na zatrudnienie do 100 osób. Ponadto porozumienia zawarto także z PESA Bydgoszcz i PESA Mińsk Mazowiecki, PGE Energetyka Kolejowa S.A. oraz z MZA Sp. z o.o.
Wszystkie te programy już są lub będą realizowane w najbliższych tygodniach. Łącznie to blisko 1900 miejsc pracy. Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji prowadzi dalsze rozmowy z kolejnymi przewoźnikami i firmami z branży kolejowej, aby ułatwić znalezienie pracy jak największej liczbie pracowników Spółki.
Powody obecnej sytuacji PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji
Przyczyną przeprowadzenia zwolnienia grupowego jest znaczny spadek przewozów kolejowych, powodujący obniżenie wpływów i utrzymującą się tendencję dalszego ich obniżenia w stosunku do roku ubiegłego, co jest równoznaczne z wystąpieniem trudności finansowych oraz ograniczeniem zadań PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji – Centrala. Sytuacja finansowa Spółki jest ciężka i wymaga trudnych decyzji takich jak np. zawieszenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy czy przeprowadzenie zwolnień grupowych. Na obecny stan złożyło się wiele czynników: złe zarządzanie Spółką, błędne decyzje poprzednich zarządów, niepotrzebne inwestycyjne i rozdmuchane wydatki, a także decyzja węglowa premiera Morawieckiego i sposób jej realizacji przez zarząd pod kierownictwem Dariusza Seligi. Zwolnienia grupowe niestety są konieczne, aby dopasować zatrudnienie w Spółce do sytuacji rynkowej i sprawić, że PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji będzie w stanie skutecznie konkurować z innymi firmami.